SINGULARCH: Point Supreme (Atény, GR) | PLURAL (SK)

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na v poradí tretiu offline prednášku a diskusiu v roku 2021. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
V stredu 10.11.2021 sa stretneme v príjemnej atmosfére v Novej Cvernovke s gréckym architektom Konstantinosom Pantazisom z ateliéru Point Supreme a svoju tvoru predstaví aj lokálne štúdio PLURAL v zložení Martin Jančok a Michal Janák.

SINGULARCH: Point Supreme (GR) | PLURAL (SK)
10.11.2021 / Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
19:00 | PLURAL (SK) | Martin Jančok a Michal Janák | Prezentácia
20:00 | Point Supreme | Konstantinos Pantazis (Atény, GR) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Surealistická konceptualita, silná koláž materiálov a foriem, zmysel pre detail a výrazná grafická reprezentácia ideí. Rukopis ateliéru založeného v roku 2008 v Rotterdame a pokračujúcou v Aténach dvojicou Marianne Rentzou a Konstantinos Pantazis je výsledkom veľmi osobného a ​​intuitívneho spôsobu práce.
"Všetko nás vedie k tomu, aby sme verili, že v mysli existuje určitý bod, kde život a smrť, skutočné a imaginárne, minulosť a budúcnosť, komunikovateľné a nekomunikovateľné, vysoké a nízke, budovanie a ničenie, prestanú byť vnímané ako protiklady. Surrealistická činnosť by tak bola márne hľadaná pre iný motív, než pre nádej v determinovanie tohto bodu."
Point Supreme: Archipelago Cities
Konstantinos Pantazis študoval architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a získal titul Master of Excellence v architektúre na Berlage Institute v Rotterdame (2002-2005). Pracoval pre rôzne renomované ateliéry v Aténach a v zahraničí vrátane: MVRDV v Rotterdame (2007-08), Altoon and Porter v Amsterdame (2006), 51N4E v Bruseli (2005), Farjadi Farjadi v Londýne (2004), OΜΑ-Rem Koolhaas v Rotterdame (2003-04), Yushi Uehara v Amsterdame (2003) a Jun Aoki v Tokiu (2002), v súčasnosti vyučuje na Patras University.
Marianna Rentzou študovala architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a magisterský titul z architektúry na Bartlett School of Architecture v Londýne (2003-2004), po ktorej nasledovalo ďalšie štúdium na Design Academy Eindhoven u Droog Designers. Po práci v Aténach pracovala pre MVRDV v Rotterdame (2005-2006) a OMA - Rem Koolhaas v Rotterdame (2005 a 2007-2008). V OMA pracovala na rôznych rozsiahlych projektoch na Blízkom východe a viedla divadlo Dubai Creek a „Dubai Next“ v Bazileji.
Point Supreme: Marianna Rentzou & Konstantinos Pantazis | Photo by Alexandros Ioannidis
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice) a Opposite Office (Mníchov). Veľmi nás teší, že v roku 2021 naše ďalšie pozvanie prijal architekt Konstantinos Pantazis z ateliéru Point Supreme (Atény). Veríme, že jeho tvorba bude inšpiratívna aj pre nás všetkých.

dátum: 02.11.2021
autor: Ľuboš Dobóczi a Martin Brix
foto: Yannis Drakoulidis