Ako virtuálny svet ovplyvňuje reálnu tvorbu?

Výpočtové formy navrhovania architektúry, dizajnu a tvorba umenia sú autonómnymi disciplínami s vlastnými témami a postupmi. Jednou z dôležitých zručností je programovanie, ktoré do tvorby prináša zásadné konceptuálne zlomy a ovplyvňuje smerovanie diskurzu. S autormi tvoriacimi v digitálnych disciplínach sa budeme zhovárať o tom, ako virtuálne, digitálne, výpočtové, algoritmické a procedurálne témy prenikajú do tvorby v reálnom svete a ako architektúra, dizajn a umenia dokážu adoptovať koncepty, ktoré pred digitálnou érou neexistovali. 
Diskusia je súčasťou online podujatia:
SINGULARCH: FALSE MIRROR OFFICE | Ako virtuálny svet ovplyvňuje reálnu tvorbu?
15.12.2021 / ONLINE / @cesrtveovocie / @archtungsk
18:30 | Ako virtuálny svet ovplyvňuje reálnu tvorbu?: Tomáš Tholt | Ján Tóth | Matej Novotný | moderuje Ján Pernecký | Diskusia
20:00 | FALSE MIRROR OFFICE | Andrea Anselmo a Gloria Castellini (Janov, IT) | Prednáška v anglickom jazyku
Matej Novotný sa venuje dátovej vizualizácii a interaktívnym aplikáciám. Je spoluzakladateľom spoločnosti VIS GRAVIS, ktorá pôsobí v oblasti vizuálnych výpočtov. Na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK vyštudoval matematiku so zameraním na počítačovú grafiku a geometriu. Publikoval výskum v oblastiach zobrazovania informácií, virtuálnej a rozšírenej reality, interaktívnej prezentácie kultúrneho dedičstva. V súčasnosti pôsobí tiež na Vysokej škole výtvarných umení, na platforme Digitálne umenia.
Ján Tóth je programátor a nezávislý herný vývojár. Venuje sa tvorbe virtuálnych svetov, experimentálnych videohier a softvérových nástrojov pre architektov a dizajnérov. Spolupracuje so štúdiom Subdigital, kde s Jánom Perneckým vytvoril dizajnové nástroje Monoceros a H.U.R.B.A.N Selector. Verí v rozmýšľanie od základných princípov a rozhodovanie sa na základe dát.
Tomáš Tholt sa vo svojej práci pohybuje medzi architektúrou, dizajnom, výpočtovým navrhovaním, umením a výskumom. Jeho tvorba je prepojená záujmom o generatívne a parametrické návrhové nástroje, digitálnu fabrikáciu, digitálne koncepty a teóriu. Spoluzaložil štúdio Subdigital, v ktorom sa venuje tvorbe v rôznych mierkach a médiách pod heslom "Materializing the digital age.".
Ján Pernecký je architekt, dizajnér a programátor pôsobiaci v globálnom kontexte. Zaoberá sa výskumom, tvorbou, použitím a učením digitálnych nástrojov autorskej tvorby. Je zástancom spoluprác v akademických a umeleckých projektoch. Spoluzaložil štúdio Subdigital, je spoluautorom softvéru Monoceros, bol spolukurátorom slovenského a českého pavilónu na La Biennale di Venezia 2012, učí na európskych univerzitách, na vlastnej výskumnej platforme rese arch a iných nezávislých platformách.

dátum: 24.11.2021
autor: Martin Brix a Ján Pernecký
foto: Subdigital