OFF GRID: Diskusia o alternatívnom spôsobe života ľudí v kreatívnom priemysle

Naše kreatívne remeslá ovplyvňuje každý deň nekonečné množstvo aspektov. No jedným z najzákladnejších sú rôznorodé pracovné prostredia, ktoré sú prepletené s naším spôsobom života. 
Počas dvoch rokoch pandémie sa vśetkým z nás formovalo prostredie a kreatívne procesy v ňom. Veľký vplyv odstrihnutia sa od svojho bežného aktívneho prostredia nás nasmeroval na hľadanie alternatívy pre vytvorenie nie len lepšieho pracovného prostredia, no spôsobu fungovania, či už v jadre spoločnosti, na jej pokraji, alebo mimo nej. 
V našom tvorivom prostredí existujú jednotlivci, ktorí svojím vlastným prístupom vytvorili svoje alternatívne útočisko v pokojnejších končinách. Či už vo forme bývania na vidieckej periférii mesta, alebo zveľaďovaní komunitného prostredia na pokraji hlavného mesta, či rastu rodinného života schovaného v lese. O témach tohto alternatívneho spôsobu života, o výnimočnosti odlišného prostredia a o jeho vplyve na osobnú kreatívnu tvorbu sa s moderátorom Martinom Zaičkom porozprávame spoločne s Katkou Príkopskou z ateliéru toito architekti, s Martinom Malachovským z krajinno-architektonického štúdia Mills a architektom Jurajom Harišom z Novej Cvernovky. 
Off Grid: Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš, moderuje Martin Zaiček 
Diskusia je súčasťou podujatia:
SINGULARCH: Hyperspandrel Solutions & Architectural Services (KR)
23. 06. 2022 / Fakulta architektúry a dizajnu STU, Námestie slobody 19,  Bratislava
18:00 | Off Grid: Martin Malachovský, Katarína Príkopská, Juraj Hariš | Diskusia v slovenskom jazyku
19:00 | Hyperspandrel Solutions & Architectural Services | Jaewoo Chon (Soul, KR) | Prednáška v anglickom jazyku
Katarína Príkopská je architekta z ateliéru Toito, kde tvoria spoločne s Ivanom Príkopským, Tomášom Szoke a ďaľšími šikovnými kolegami. V súčasnosti ateliér pracuje na zadaniach najmä s malými, veľmi osobnými mierkami. Ateliér TOITO sa venuje najmä téme bývania, vytvára riešenia, v ktorých prehodnocuje realitu bývania a usiluje vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny užívateľov.
“Tam, kde je tendencia k dizajnu, hľadáme architektúru.“ Bývanie mimo štandartný rámec plochy, rozpočtu, zaužívaných vzťahov a predstáv je nosná téma ateliéru TOITO. Súčasťou ich výnimočnej tvorby je aj montovaný dom v záhradkárskej oblasti v Bernolákove, v ktorom spoločne rodina Príkopských s tromi deťmi obýva záhradu v pokojnej atmosfére vidieka. „Ovocné stromy, zeleninové záhony, hydina, v noci tma...“
Dom 3.0 v Bernolákove | zdroj: Toito architekti
Martin Malachovský je architekt pôsobiaci v krajinno – architektonickom ateliéri Mills. „Sme malý, ale dynamický ateliér so zameraním na prieniky architektúry a krajinného dizajnu. Baví nás striktnosť architektúry, ale aj organickosť krajiny.“ Tvorba ateliéru Mills je charakteristická zanieteným hľadaním vzácneho vzťahu životného prostredia s okolitým prírodným prostredím a to aj prostredníctvom veľmi naratívnej grafickej výpovede. Martin nám porozpráva aj o tom, ako spoločne so Zuzkou a ich synom fungujú mimo urbánneho prostredia metropoly a ako tento alternatívny spôsob života vplýva na ich spoločnú tvorbu. 
MILS + INGREEN | foto: Matej Hakar
Juraj Hariš pôsobí ako architekt a aktivista v komunite Novej Cvernovky.  „Som teraz niečo ako stavbyvedúci a niekedy projektant Novej Cvernovky, areálu na Račianskej. Starám sa aj o záhradu, ale nie som na to pravdaže sám”. Je zanietený pre cirkulárnu ekonomiku, návrat do bodu nula, do momentu, v ktorom odpad neexistuje. Okrem výskumu “sute” a možnosti vytvárania stavebných blokov z jej materiálov sa venuje kompostovaniu a iným procesom, ktoré navracajú materiály do systému, namiesto ich vypudzovania po jednom či dvoch použitiach. Nejde o nasledovanie trendu či krátkodobé nadšenie, ale o nastavenie mysle a životný postoj. Práve preto je často iniciátorom komunitných aktivít a motivuje ľudí zapájať sa do nich.
Park de Palma, Nová Cvernovka | ateliér 2021, Juraj Hariš, Lukáš Radošovský | foto: Michal Líner

dátum: 09.06.2022
autor: Ľuboš Dobóczi
foto: Toito architekti, Matej Hakar, Michal Líner