SALOTTOBUONO: Architektúra je kolektívne poznanie vytvorené úsilím mnohých

So svojím štúdiom – SALOTTOBUONO – Matteo Ghidoni plynule surfuje medzi budovami a knihami, výstavami a časopismi, v ktorých je architektúra tvárny materiál, ktorý možno vidieť zo všetkých možných perspektív.
Matteo Ghidoni je architekt, redaktor a vydavateľ so sídlom v Miláne. Magisterský titul z architektúry získal na Fakulte architektúry IUAV v Benátkach v roku 2002.
V rokoch 2002 až 2006 bol zakladajúcim partnerom výskumnej agentúry Multiplicity. Jeho práce s Multiplicity boli vystavené v Kunstwerke v Berlíne (2003), Bienále v Benátkach (2003), Musée d'Art Moderne v Paríži (2003), ZKM v Karlsruhe (2004) a na Bienále v Pekingu (2004).
V roku 2006 Matteo založil architektonický ateliér Salottobuono, ktorý tvoril redakčnú sekciu „Instructions and Manuals“ časopisu Abitare (2007-10) a ako kreatívny riaditeľ časopisu Domus (2011, 2012). Kancelária sa zúčastnila na Bienále v Benátkach (2008, 2012, 2014) a navrhla taliansky pavilón v roku 2010.
Salottobuono vydalo „Manuál dekolonizácie“ (2010) a „Základné zákony“ (2016). Matteo Ghidoni bol hosťujúcim profesorom na Istituto Universitario d'Architettura di Venezia na Fakulte architektúry, Politecnico v Miláne, Kráľovskej dánskej akadémii umení v Kodani a Pontificia Universidad Javeriana v Bogote (Kolumbia). Matteo Ghidoni prednášal na niekoľkých školách a inštitúciách vrátane Berlage Institute, Berkeley a Columbia University.
Medzi nedávnymi projektmi, ktoré navrhol a postavil patrí napríklad víťazný návrh na dočasnú reštauráciu pre 25. Biennale Interieur v belgickom Kortrjiku (2016), pavilón pre festival Mèxtropoli v Mexico City (2017), pavilón e-flux pre Milano ArchWeek (2018), nové mestské centrum pre mesto Miláno, ktoré sa konalo v Triennale palazzo dell'Arte (2019) a nový prírastok do kasína Venice v Ca' Noghera (2020).
Matteo Ghidoni​ | RITRATTO © Delfino Sisto Legnani
NEZÁVISLÝ MAGAZÍN SAN ROCCO
Od roku 2010 je Matteo Ghidoni spoluzakladateľom a šéfredaktorom San Rocco, nezávislej medzinárodnej publikácie o architektúre:
časopis, ktorý vychádzal trikrát do roka na špecifické témy. San Rocco bol uvedený na trh v septembri 2010 v Benátkach pri príležitosti Bienále architektúry a bol navrhnutý na päť rokov, t. j. časopis mal zastaviť výrobu na konci svojho päťročného plánu, o čom sa rozhodlo v na samom začiatku, keď bol určený zoznam tém, ktorým sa bude každé číslo venovať. 
San Rocco pristupuje k architektúre eminentne jednoduchým spôsobom: podporuje písanie o budovách, kresbách, projektoch a postavených alebo nakreslených nápadoch z celého sveta bez toho, aby museli vzdať hold najnovším kultúrnym trendom.
“O témach, ktorým sa každé číslo venuje, sa diskutuje dôsledne, ale aj voľne, so zmyslom pre vynaliezavosť, niekedy s trochou odvahy a často s jemným zmyslom pre iróniu a bez toho, aby sme trvali na filologickej presnosti.”
Ľudia, ktorí píšu pre San Rocco, pochádzajú z celého sveta a patria medzi najpodnetnejších architektov, kritikov a teoretikov súčasnosti, vrátane Kersten Geers, Olivera Thilla, Piera Vittoria Aureliho, Marka Lee, Freeka Persyna, Irénée Scalbert, Daniele Pisani. , Harry Gugger, Ido Avissar, Stefano Boeri, Pascal Flammer, Job Floris a Jimenez Lai.
Innocence, Islands, The Even Covering Of The Field, Mistakes, Fuck Concepts! Context!, Scary Architects, Collaborations, Indifference, What´s Wrong With The Primitive Hut, Monks and Monkeys, Ecology, Happy Birthday Bramante!, Clients, Pure Beauty, 66, Muerte
TROGLODYTE LIVING
Manifest / 1/1 prototyp, 1/1 model, audio inštalácia
Paríž, 2019
V roku 2019 bol ateliér pozvaný do turisticky známeho jaskynného mesta Matera mladými klientami, ktorí si ich pozvali do tohto jedinečného mesta pre ich špecifické zadanie: vlastný hotel roztrúsený po jaskyniach tohto miesta.

Mesto Matera je dokonalým antimoderným projektom: nielen preto, že žiť v jaskyniach – zdieľať ich so zvieratami – bolo normálne príliš dlho, ale aj kvôli samotnej myšlienke vybudovať prázdnotu. Myšlienka pracovať na priestore, okolo priestoru, na rozdiel od jednoduchého umiestňovania predmetov do priestoru.

“Cítime čoraz väčšiu empatiu s troglodytmi. Čo ak mali troglodyti pravdu? Čo ak je súkromie len novodobý mýtus? Čo ak je množstvo priestoru jednoducho zdieľané s ostatnými? Čo ak sa intimita obmedzuje na najhlbšie zákutia jaskýň, pričom väčšina z nich je vystavená nečakaným stretnutiam? Čo ak je vašou miestnosťou aj telocvičňa, čitáreň alebo časť výstavného priestoru, úplne prístupná pre ostatných hostí? Čo ak spolu naozaj jeme, možno spolu varíme, spíme?” 
Po vyjadrení svojich myšlienok a nápadov, cez konzultácie plné nadšenia, cez riešenia kurátorstva, kreslenie plánov, až po nacenenie a prispôsobenie detailov, sa po čase klienti vyparili, zrušili priateľstvo na facebooku. Zmizli. Salottobuono sa tak rozhodli napísať manifest a vytvoriť inštaláciu reprezentujúcu tento návrh:
TROGLODYTE LIVING skúma Matera – deväťtisícročné mesto vyhĺbené v skalách – ako najradikálnejší doteraz známy prejav urbanizmu.
TROGLODYTE LIVING prehodnocuje formu kolektívneho života, ktorá bola tak neuveriteľne experimentálna, až do tej miery, že ju modernita musela vymazať a zabudnúť.
TROGLODYTE LIVING zavrhuje štandardizáciu a hygienickú trivialitu v prospech zložitosti, zasahovania a promiskuity.
TROGLODYTE LIVING nahrádza pasívno-agresívnu individualitu cestovného ruchu potenciálnym luxusom nefiltrovaného mestského života.
TROGLODYTE LIVING opäť špekuluje o možných a neočakávaných formách spoločného života.
Prototyp, model 1:1,inštalácia v Paríži | TROGLODYTE LIVING 2019 Matera © Giaime Meloni
TEATRINO
dočasný pavilón pre sériu konverzácií e-flux
Milano ArchWeek, Triennale di Milano, 2018
Dočasný pavilón je jednou z obľúbených prác architekta. Objekt vytvorený pre špecifický priestor a čas, s črtou fotogenickosti, zapamätateľnosti, atmosférou podnecujúcou jedinečný pobyt, aktivity alebo kreatívne konverzácie užívateľov.

Tento pavilón bol určený na usporiadanie rozhovorov o architektúre – za prítomnosti cca 90 ľudí – umiestnený pred hlavným vchodom do budovy Triennale v Miláne. Jeho výnimočný tvar skvelo dotvára kontext scenérie hlavného vstupu do Triennale.
TEATRINO 2018 Milano © Louis De Belle
Základňa je osemuholníková štruktúra s kruhovou jaskyňou s rozlohou asi 50 metrov štvorcových. Do jaskyne sa vstupuje cez dva malé schody na opačných stranách. Opýtaní a anketári sedia na najnižšom stupni jaskyne, vo vnútri kruhového priestoru s priemerom 1,50 m. Všetok zvyšok priestoru rozdelený na 50 cm vysoké a 75 hlbokých schodov je vyhradený pre verejnosť. Konštrukciu celej základne tvorí drevený rám pokrytý doskami z jedľovej preglejky na podlahu a diagonálnymi drevenými lamelami na obloženie stien.
“TEATRINO je navrhnuté ako pohlcujúci, participatívny a symbolický priestor. Malý pohanský chrám na oslavu obradu rozhovoru v jeho kolektívnej dimenzii.”
A ROOM
dočasný pavilón, Mexico City, 2017
Jeden z najobľúbenejších projektov, veľmi minimalistický, no silne reprezentujúci tvorbu ateliéru Salottobuono. Dočasný pavilón, priestor, ktorý vytvára bordúru, pauzu v meste, mexickú púšť ničoho, s “oázkou” rodiny kaktusov na samom vŕšku priestoru, resp. na vrchole púštnej duny.
IZBA je trojuholníkový priestor s rozlohou 43 m² obklopený stenami vysokými 4 metre. Steny sú postavené z betónových blokov. Vonkajší povrch stien je surový, vnútorný je natretý svetloružovou farbou. IZBA má jeden kruhový vchod s priemerom 2 metre a menší otvor s priemerom 60 centimetrov umiestnený 2,8 metra nad úrovňou terénu. Oba otvory sú realizované s prefabrikovanými betónovými prvkami, ako sú bežné kanalizačné priečelia. Ak je to potrebné, vchod do IZBY možno uzavrieť umiestnením niekoľkých panelov z masívneho dreva pred ňu. To je všetko.
IZBA zahŕňa určité veci a iné vylučuje: oddeľuje interiér od vonkajšieho priestoru. Vytvára malý región, kde je mestský tlak Mexico City absorbovaný a dočasne pozastavený. Vonkajšie steny poskytujú 225 m2 celkovej výstavnej plochy pre festivalové účely. Ale dajú sa aj natrieť, použiť na uchytenie dočasných konštrukcií, zakryť reklamou, poničiť. Vo vnútri sa nachádza tichý „úlomok púšte“ s pamäťou na pôvod mesta. Nenavrhuje žiadne konkrétne aktivity, ani sa ich nesnaží predvídať. Jeho mierny sklon je dostatočne veľkorysý na to, aby prijal nepredvídateľné.
A ROOM 2017 Mexico City © Luis Gallardo
A ROOM 2017 Mexico City © Juan Benavides
Nakoniec sa IZBA dá jednoducho rozobrať alebo skôr zbúrať. Jej bežný stavebný materiál sa dá zbierať a recyklovať. Zo starých je možné vyrobiť nové betónové bloky. Ale IZBA má zostať. Recyklácia pavilónu tu nemusí nutne znamenať jeho premiestnenie niekam inam. 
“V konfrontácii s predpokladanou životnosťou dvoch týždňov je potreba veľkého úsilia na výrobu aj toho „najprchavejšieho“ architektonického diela jednoducho nezmyselná. Radšej by sme si predstavovali a dúfali, že skutočný život IZBY sa začne na samom konci festivalu, keď celé mesto konečne premietne svoje sny a túžby na tento drobný artefakt.”
A DOME
SPAIN - LOGROÑO, 2021
spoluautor: Enrico Dusi Studio

Dóm je dočasný pavilón navrhnutý pre siedmy ročník festivalu Concéntrico v Logroño (La Rioja - Španielsko). Pavilón je umiestnený na hlavnom námestí v centre mesta - Plaza del Mercado - pred fasádou Co-katedrály Santa Maria de La Redonda. Zámerom projektu je nadviazať dialóg s architektúrou kostola: objem pavilónu je vylisovaný na monumentálnej centrálnej nike fasády. Jeho proporcie sú skôr nájdené ako vymyslené.
A DOME 2021 Logroño © Josema Cutillas
“DOME je pokusom vytvoriť monument s minimálnym použitím prostriedkov. Štruktúra je „dočasne monumentálna“ a nestabilná. Okupuje mesto ako duch možnej architektúry. Pod vplyvom vetra je objem kupoly kolísavý a neistý. V závislosti od poveternostných podmienok svetlo zvýrazňuje alebo dematerializuje jeho povrch.”
DOME aktivuje 40 m2 verejného priestoru. Maličké miesto je zaplnené betónovými predmetmi: lavička, fontána, podpera pre lampu... Predmety sú ťažké a nemé: fragmenty vynájdenej archeológie. Balón sa nad nimi tiahne ako bledý biely mesiac, ktorý poskytuje trochu tieňa a pocit úžasu. Pavilón je otvorený, aby vyhovoval nepredvídateľným občianskym rituálom.
MARKET SQUARE
Terre del Reno, 2020
Spolu autor: Enrico Dusi

Trhové námestie je jedným z projektov rekonštrukcie Sant’Agostino po zemetrasení, ktoré zasiahlo mesto Ferrara v roku 2012. Projekt zahŕňa realizáciu nového námestia a výstavbu chráneného zariadenia pre miestny trh.
Námestie bolo navrhnuté ako veľká prázdna miestnosť. Miestnosť je určená na usporiadanie špeciálnych udalostí a je obklopená stromami a kríkmi, ktoré jasne vymedzujú jej obvod. Nová štruktúra miestneho trhu je 4 metre vysoká obdĺžniková plochá strecha s pôdorysom 20 x 25 metrov, postavená zo železobetónu a podopretá 14 oceľovými stĺpmi. Strechu charakterizuje betónová trámová konštrukcia prerušená veľkým kruhovým otvorom širokým 8,4 metra. Diera vymedzuje priestor pre malú záhradku obklopenú lavičkou. 
MARKET SQUARE 2019 Sant_Agostino (FE) © Giorgio De Vecchi
“Štruktúra je dostatočne flexibilná na organizovanie kolektívnych podujatí alebo rekreačných a kultúrnych aktivít, keď trh nie je aktívny. Okrem toho, že je každodennou podporou miestneho obchodu, jej cieľom je stať sa novým oporným bodom pre spoločenský život. Jeho prítomnosť na bývalom mieste zničenej radnice prispeje k obnove nového zmyslu pre komunitu medzi obyvateľmi.”
CASINO´
ca’ noghera, Benátky, 2022
Spolu autor: Enrico Dusi
CASINO 2020 Venezia © Marco Cappelletti
Casinò vyrástlo transformáciou a neusporiadaným pridávaním rôznych skladov bez kvality. Všetky tieto Padania Classics zaberajú trojuholníkový pozemok medzi kanálom pozdĺž Statale 14 Triestina a poľnohospodárskou pôdou. Susedné polia obývajú kobylky.
Navrhnúť herňu znamená vyrobiť veľkú tmavú krabicu. Návštevník musí zabudnúť na plynutie času, stratiť kontakt s atmosférickým dianím. To sa však prostredníctvom architektúry autorom podarilo tak trochu vyvrátiť.
“Skúsenosti so scénografickým a komunikačným aparátom, ktorý sme sa naučili rozpoznať ako architektúru prostredníctvom Učenia z Las Vegas, tu naráža na určité ťažkosti: nie sme ponorení v pásme, ale na benátskom vidieku a talianske zákony ukladajú prísne obmedzenia na propagáciu hazardných hier.”
V reakcii na logistické a funkčné potreby činnosti, ktorá sa v budove odohráva, má projekt v úmysle formulovať estetické vyhlásenie o krajine, v ktorej sa nachádza.
Vnútri poskytuje iba dostatočne veľkú miestnosť na to, aby bola zaplavená hracími stolmi a hracími automatmi.
Exotická záhrada strešnej terasy vracia uživateľa naspäť ku prekvapivému kontaktu s oblohou.
Vonku sa intervencia snaží skromne prispieť ku kolektívnemu projektu súčasného mesta, zastaviť jeho neporiadok a definovať novú hranicu.
Dlhá dúhová fasáda odráža rozmazaný obraz okolia a je zafarbená variáciami prirodzeného svetla.
Svetelné totemy, ktoré sa vynárajú pozdĺž hlavnej cesty, pripomínajú archetypálne postavy územia (zvonica, vodná nádrž) a premieňajú ich na svoju lysergickú verziu.


CASINO 2020 Venezia © Marco Cappelletti
POVEGLIA
UNIVERSITY ISLAND, VENEZIA - ITALY, 2016
spolu autor: JEAN-BENOÎT VÉTILLARD

Návrh na medzinárodnú súťaž, ktorú Matteo Ghidoni spolu s Jean Benoit Vetillard navrhli ako mesto v meste a predstavili vo fantastickej forme komixu. Komix nájdete tu.
ROTUNDA
stage pre umelecký a hudobný festival HORST 2022
Vilvoorde, Belgicko
Light design: @zalan_szakacs 

STUDIOLO
Benátky, Taliansko, 2022
Štruktúra sadrokartónu v tvare kríža zaberá malé nádvorie, rozdeľuje ju na štyri „scény“ a spúšťa obojsmerný vizuálny vzťah. Studiolo spochybňuje fyzické a sémantické hranice medzi vnútrom a vonkajškom, medzi intímnym a exponovaným, medzi izoláciou a samotou. Je to promiskuitné miesto, príležitostné javisko, pozvánka na užívanie si času.
Súčasť zo série publikácie „Cabins“ 
CASA MEDITERANEA
Ilustrácia / Model, 2015
POSEIDON
mixed use building, 2013
program: hotel, kancelárie, byty, retail, oddych, parking
plocha: 160.000 m2
DELTA
Rijeka (Chorvátsko), 2013
medzinárodná súťaž – honorable mention
Spoluautor: pool, Francesco Zorzi, Andrea Piovesan, Ivana Katuric, Jasná Bajlo, Ranko Lipovac
súťaž: 2013
miesto: Rijeka, Chorvátsko
program: urbanisticko-architektonický návrh rozvoja oblastí Delta a Porto Baros v Rijeke
plocha: 319.400 m2
CABINS
Publikácia typológie z vlastného zadania: chaty
Matteo Ghidoni

dátum: 06.10.2022
autor: Ľuboš Dobóczi