TAKK: Architektúra ako nástroj postoja

Dizajnérske štúdio pracujúce so súčasnými predstavami o prírode, pohlaví a politike. Ich projekty sú priestory charakterizované novými formami krásy, ktorých jedinečnosť vychádza z toho, ako chápu architektúru a tiež z aplikácie rôznych materiálov z rôznych zdrojov a podmienok.
TAKK je ateliér so sídlom v Barcelone. Ich projekty, ktoré založili Mireia Luzárraga (nar. 1981) a Alejandro Muiño (nar. 1982), skúmajú, ako môže architektúra katalyzovať rozvoj demokratickejšieho života prostredníctvom začlenenia feministického myslenia, ekológie a politiky do svojej praxe.
Projekty Mirei a Alejandra sú manifestmi, nástrojmi názorov a postojov ku rôznym spoločenským témam, ktoré svojou novogeneračnou estetikou a priestorotvornosťou prerážajú do diskurzov našej spoločnosti ako intervencie, podnecujúce kritické myslenie.

Mireia Luzárraga & Alejandro Muiño
The Garden For Romantic Crossovers
Active, Activism, Act | Exhibition, Barcelona, 2022 | Elements for a temporary exhibition.
Elisava pavilion, Barcelona, 2022
"Zaujímajú nás určité podmienky typického súčasného spôsobu života a s tým sa snažíme v našich projektoch pracovať. Ako sa architektúra môže stať ohniskom koexistencie nielen medzi nami, ale aj so zvyškom organizmov, s ktorými žijeme. To nás núti prehodnotiť architektúru tak, ako nám to bolo vysvetlené. Programy, formáty, materiály. Architektúra sa tradične používa ako veľmi výkonný nástroj na reguláciu výkonu. Musíme to zmeniť a premeniť to na nástroj posilnenia postavenia."
 
V posledných rokoch sa Takk venoval projektom, ktoré hľadajú spojenie medzi pevným a tekutým skupenstvom, medzi prírodou a technológiou človeka s prostredím. Začlenenie výziev súčasnej spoločnosti na jej zlepšenie, vnímanie vzťahu medzi druhmi alebo riešenie zmeny klímy, všetko môže byť vyjadrené istým napätím, ktoré je tak vyjadrované rôznorodou materialitou.
Love Aviary | Structure for love and coexistence, Floating University, Berlin, 2018
"O architektúre sa zvyčajne uvažovalo z veľmi esencialistického hľadiska, zameraného na priestor a formu. Čím väčšie, technologické, abstraktné a mužné, tým lepšie. Preto boli iné materiály spojené s nízkou kultúrou maskulinity, alebo ženskosťou. Snažíme sa prehodnotiť tieto pojmy, pracujeme na myšlienke vzoru alebo ornamentu, čo sú aj prvky tradične spájané so ženskosťou."
 
Garden furniture, Girona, 2018

Súbor diel, ktoré sa snažia prekonať ľudskú funkčnosť, zapájajú maximálne spektrum aktérov, ktorí sa starajú o bohatú rozmanitosť lokality.
︎︎︎"Efemérna architektúra pre nás súvisí s možnosťami, ktoré majú určitý intervenčný formát v porovnaní s iným v určitom kontexte. Myšlienka trvalosti nie je priamo spojená s pozitívnym zásahom, ktorý je pre nás taký dôležitý. Ani do rozmeru či hĺbky toho zásahu."
 
The Hut | Pavilion, Madrid, 2019
"Zvolávacia sila sociálnych sietí či vplyv diela realizovaného v určitom výstavnom priestore dokáže zmobilizovať oveľa väčšiu synergiu ako dielo predurčené na to, aby vydržalo na akomkoľvek sídlisku či urbanizácii na pobreží."
 
Madrid’s Booth at FITUR 2020, Madrid
The Day After a House
"Naša inšpirácia je veľmi prierezová. Skôr sa riadime konkrétnymi projektmi alebo dizajnérmi. Naše najväčšie referencie nevychádzajú zo sveta architektúry, ale sú prepojené s inými disciplínami ako umenie, feminizmus či politická ekológia. Autorky ako Donna Haraway, Isabelle Stengers alebo Rosi Braidotti sú pre nás veľmi dôležité. Aj Andrés Jaque alebo Izaskun Chinchilla vo svete dizajnu boli základom pre pochopenie politickej úlohy architektúry pre celú generáciu, a tak boli schopní absorbovať všetky poznatky, ktorými by spoločenské vedy alebo kritické myslenie mohli prispieť k našej disciplíne."
 
Day-bed and Lighthouse, Palau de Casavells, Girona, 2019
"Pracujeme s materiálmi, ktoré obklopujú náš každodenný život. Materiály, ktoré charakterizujú naše projekty, nie sú samy osebe štylistickou voľbou, ale skôr výsledkom spôsobu práce. Chceme pochopiť, že naša práca patrí k materiálnym a informačným tokom, ktoré konfigurujú naše spoločnosti. Bez apriórneho moralistického pohľadu. Pracujeme s materiálmi, ktoré cestujú tisíce kilometrov do našich dôveryhodných bazárov, alebo s možnosťami (pre)montáže nadnárodnej spoločnosti ako Ikea, ktorá svojim dizajnérskym laboratóriám prideľuje milióny eur, alebo zo šijacích vzorov organizovaných celými komunitami cez youtube až po špecializované magazíny."
 
Priestor na stretnutie a obchod pre Swatch, Madrid, 2018
"A little construction made out with the leftovers of some of the previous “official” projects. Wardrobe is the first of a series of small architectures to inhabit our home and studio in an industrial building."
 
PICNIC | Pavilón medzidruhových stretnutí v Logroño, Španielsko
Architektúra môže pomôcť posilniť prepojenia, ktoré súvisia s rôznymi povahami, ktoré koexistujú v priestore a čase, ktorý zaberá. V momente, keď environmentálne konflikty a nové kultúrne cítenie prevyšujú antropocentrizmus, vyvíjame stratégiu dizajnu, ktorá umožňuje, aby sa vzájomná starostlivosť medzi druhmi stala úlohou, ekonomickou, sociálnou a estetickou, ktorá vedie a vyjadruje návrh.
V tomto zmysle je Piknik zariadením, ktoré zhromažďuje aktuálne diskusie o jedle, najmä o právach zvierat prostredníctvom vegetariánskych a vegánskych praktík. Náš návrh premieňa komisiu (miesto stretávania a oslavy špecializovaných degustácií pre vinársku spoločnosť) na priestor pre príležitostné oslavy vegánskych piknikov, ktoré zahŕňajú nielen ľudí, ale aj rôzne druhy vtákov prítomných v oblasť vďaka zložitému ekosystému, ktorý vytvára rieka Ebro, keď preteká vinohradmi.
 
TRAVELLING PAVILION | Opera Liceu, Barcelona, ​​2022
Putovný pavilón vyrobený z recyklovaných stavebných materiálov. Žiadne lepidlo, žiadna malta, iba dodatočne predpäté betónové bloky umožňujúce jednoduché opätovné použitie.
 
ARCA | Prenosná záhrada, Barcelona, ​​​​2022
Biodiverzita planéty sa rok čo rok znižuje takým spôsobom, že v najbližších desaťročiach môže zmiznúť až milión druhov.
Mestá sú stredobodom tohto procesu najmä kvôli koncentrácii emisií CO2, efektu tepelného ostrova a obmedzenej ploche zelených plôch, ktorých druhy sa často vyberajú len na základe estetických alebo funkčných kritérií, čo spôsobuje homogenizáciu druhov mestských oblastí. a väčšia neistota týkajúca sa ekosystémov.
Návrh sa zamýšľa nad možnými modelmi verejného priestoru schopnými pomôcť zvrátiť túto situáciu. Mobilné zariadenie vo forme rezervoáru je domovom množstva stromov, rastlín, kríkov a hmyzu schopných zmierniť účinky globálneho otepľovania alebo stimulovať biodiverzitu. Týmto spôsobom budú druhy schopné absorbovať desaťkrát viac CO2 ako zvyčajne, jedlé voľne žijúce druhy, ktoré otvárajú nové možnosti v našej potravinovej suverenite, alebo druhy, ktoré sú schopné privolať si iných agentov prostredníctvom vytvorenia vzťahov mutualizmu, nájomcovstva alebo symbiózy. byť niektorými z hostí, ktorí sa stretnú v zariadení.
Počas festivalu sa tento artefakt bude pohybovať ulicami Barcelony a bude slúžiť ako pilotný projekt toho, čo sa môže stať: prenosné záhrady, ktoré sa presúvajú do oblastí s najvyššou koncentráciou znečistenia, nové zelené plochy, ktoré sú dočasne umiestnené vo vysoko znečistených oblastiach. zhustené, alebo otvorené učebne pre medzidruhové botanické poznatky. Projekt je vybudovaný z dočasných, materiálnych a politických možností súčasnosti, ale so zámerom predstaviť si budúce scenáre, ktoré sú tak potrebné, ako sú žiaduce.
 
BAATHROOM | L’Hospitalet del Llobregat, 2022
︎︎︎Nová, tropická forma kúpeľne. 
 
Recording Room | Tecla Sala Art Centre, l’Hospitalet del Llobregat, 2021
Výstava „Naša záhrada potrebuje svoje kvety: Toky a umelecké príbehy v kultúrnej štvrti l'Hospitalet“ bola vyvinutá v Centre for Arts Tecla Sala na jar 2021 a hostí kultúrnu produkciu umelcov žijúcich v meste L'Hospitalet del. Llobregat. V rámci tejto výstavy a vzhľadom na zlú akustiku výstavných priestorov múzea projekt navrhuje vybudovanie priestoru, ktorý tieto podmienky zlepšuje, s cieľom prezentovať diela hudobníkov, ktorí sa výstavy zúčastnili.
Prvotnou požiadavkou bolo, aby bola inštalácia samonosná bez použitia pripevnenia na niektorý z prvkov výstavného priestoru (stĺpy, steny, podlahy...), a aby sa dala ľahko zložiť a rozložiť na prepravu, skladovanie. a opätovné použitie.
Návrh stavia kruhovú konštrukciu vyrobenú z drevených rámov pripevnených jeden k druhému bez použitia skrutiek alebo lepidiel, pričom tieto prvky nahrádzajú kombinácie trakcie a kompresie. Úsilie vyvolané krížmi a káblovými zväzkami, umožňujúce takto jeho montáž a demontáž.
Táto konštrukcia, myslená ako „surová“ svetelno-akustická zostava, využíva ako svoj kruhový tvar, tak aj použitie panelov a závesov s vysokým stupňom akustickej absorpcie, aby sa vytvorila nová „izolovaná“ miestnosť vo vnútri miestností múzea. Flexibilitu jeho konštrukcie vyjadruje aj systém členenia a zavesenia akustických panelov, ktorý umožňuje pri určitých príležitostiach odobrať časť panelov v radoch alebo stĺpcoch a znásobuje možnosti využitia priestoru a vonkajšia-vnútorná viditeľnosť.
 
Cohabitation dome | Frac Centre Femenist Architecture Biennale, Vierzon, 2022
Infraštruktúra starostlivosti o rast rastlín.
 
SOLSTICE | Summer resting pavilion in Girona, Spain
"Architektúra už tradične zabezpečuje organizáciu priestoru „človeka“ a jeho kultúry. Vždy si myslela, že jej hlavným cieľom bolo chrániť človeka pred jeho životným prostredím prostredníctvom vybudovania úkrytu, ktorý by zabezpečil ochranu pred viacerými okolnosťami, či už pred zlým počasím, divokými tvormi, alebo aj prípadnými inváziami neznámych civilizácií. Vždy to tak bolo alebo aspoň tak nám to bolo povedané od začiatku modernity. Architektúra by bola čím ďalej tým viac sofistikovanejšia a rafinovanejšia, čím viac by sa vzďaľovala od svojho prostredia a menila sa na izolovanejší a autonómnejší prvok."
 
"Nie je však ťažké uhádnuť, ako sa zdá, že v súčasnosti už nefunguje tento pocit, že pozície v uzavretých oblastiach prírody a kultúry, ktoré vznikli v spôsoboch vedeckého poznania a vo vzťahoch založených na nadvláde a konkurencii. Šírenie pojmov ako antropocén, kapitalocén alebo chtulucén v závislosti od presnosti, s ktorou by sme sa chceli odvolávať na súčasnosť, sú toho jasným príkladom. Globálne otepľovanie, pokles biodiverzity, strata lesnej hmoty alebo vyčerpanie zdrojov nás robí zodpovednými za prirodzený scenár, ktorý je neoddeliteľný od človeka. Planéta je dnes materiálnou produkciou, ktorá je výsledkom ľudskej činnosti."
 
Solstice je spustenie post-prírodnej architektúry prostredníctvom návrhu množstva materiálových systémov, ktoré premenia projekt na otvorené laboratórium skúmania nových naratívov, technických aj estetických. Cieľom návrhu je poskytnúť priestor tieňa a odpočinku izolovanému vidieckemu domu v Riudellots de la Selva, Girona. Tento priestor, napriek tomu, že je využívaný najmä v letnom období, kedy dom obývajú jeho obyvatelia, ktorí ho využívajú ako druhé bývanie, je koncipovaný ako prvok, ktorý bude spolunažívať v záhrade a krajine Riudellots počas celého roka. táto okolnosť je motorom projektu.
Drevená konštrukcia, zostavená zo 16 vertikálnych sekcií a 4 horizontálnych sekcií, frézovaná CNC strojom, nesie 6 cm porexpanovú zlatú strechu a vnútorný strop z bielej peny. Ako prechodové prvky medzi interiérom a exteriérom slúži 16 hlavíc vyrobených z plakénu spracovaného technikou origami a na ochranu interiéru pred prevládajúcim vetrom slúži vonkajší záves vyrobený z tkaných nylonových nití. Nakoniec, na vrchu strechy je séria otvorov, ktoré filtrujú svetlo cez interiér.
 
10K HOUSE
"10k House" je renovácia bytu s rozlohou 50 m2 v Barcelone s rozpočtom na realizáciu materiálu len 10 000 eur, ale s cieľom modernizácie domu smerom k novým modelom využitia a ekologickému povedomiu v rámci súčasnej energetickej krízy a klimatickej zmeny. 
Z tejto zjavnej dichotómie medzi dostupným nízkym rozpočtom a ambíciou úplne premeniť dom vychádzajú hlavné rozhodnutia, ktoré formulujú projekt:
1_Práca s tepelnými spádmi pre funkčnú a programovú konfiguráciu domu namiesto najbežnejších prostredníctvom kombinácie miestností a chodieb. V novom návrhu je zvolená distribúcia, kde je klimatická a environmentálna špecifickosť každého priestoru iná. Ako keby to boli vrstvy cibule, rôzne priestory domu sú vnorené do seba, od najchladnejších po najteplejšie, aby sa využila každá vrstva vzduchu a materiálu bez toho, aby ste museli poskytovať dodatočnú energiu. Tento typ distribúcie, klimaticky rôznorodý, umožňuje zjednotenie funkčných programov, klímy a efektívnosti.
2_Zvýšenie vybudovaných prvkov domu pomocou recyklovaných stolových nôh umožňujúcich voľný priechod vodovodných a elektrických inštalácií bez nutnosti robiť drážky na stenách, čím sa znižujú náklady a pracovný čas.
3_Redukcia palety materiálov na maximum: materiály sa vyberajú tak, aby sa zachoval pomer nákladov/štruktúry a energetickej účinnosti, ktorý je čo najvyváženejší. V tomto zmysle sú hlavnými materiálmi použitými pri stavbe štandardné MDF panely a miestna prírodná ovčia vlna.
4_Odstránenie predmetu pre nové nátery (farby, omietky, obklady a pod.) po demolácii a výmene jednoduchým dôkladným čistením podláh, stien a stropov. Stopy po predchádzajúcich priečkach, podlahe a elektrospotrebičoch sú po zbúraní viditeľné, čím sa ušetrí ako pri nákupe nového materiálu, tak aj pri realizácii.
5_Hedonistická a hravá vízia kúpeľňových a kuchynských priestorov, ktoré zaberajú najlepšie časti domu vedľa fasád. Dobre osvetlené a vetrané, sú chápané ako priestory na použitie aj v davoch. Kuchynský prvok je chápaný ako priestor bez pridruženého pohlavia. Konfigurácia otvorenej kuchyne podporuje spravodlivé využitie jej priestoru rôznymi členmi domu bez ohľadu na ich pohlavie. Materiálnosť kuchyne sa nelíši od zvyšku domu, čo posilňuje túto integráciu.
6_Vlastná výstavba. Navrhuje sa reforma výlučne vykonaná prostredníctvom „suchých“ montážnych prác, ktorá umožňuje začlenenie „neodborníkov“ do procesu výstavby. Ako keby to bol kus nábytku, rôzne časti domu (steny, stropy, stĺpy) prichádzajú na miesto, ktoré bolo predtým vyrezané pomocou CNC technológie z plánov nakreslených architektonickým štúdiom. Akonáhle sú na mieste a jednoducho pomocou štandardných skrutiek, sú zostavené architektmi a klientom podľa malého návodu na použitie bez potreby špecialistov.
 
THE DAY AFTER HOUSE
"Day after the house" je renovácia bytu s rozlohou 110 m2 v Madride s cieľom aktualizovať domáci priestor podľa nových modelov využitia a environmentálneho povedomia po nástupe nového klimatického režimu a krízy fosílnych palív.
Zadanie malo dve hlavné obmedzenia: 
1_minimálny rozpočet, ktorý si rodina mohla dovoliť. 
2_obavy, ktoré má rodina v rámci ekológie a udržateľnosti, by sa mali premietnuť do návrhu renovácie
Projekt má 3 kľúčové myšlienky:
1. práca s tepelnými gradientmi pre funkčnú a programovú konfiguráciu domu, na rozdiel od tradičnejšej schémy založenej na kombinácii miestností a chodieb. V novom návrhu distribúcia zohľadňuje klimatické a environmentálne špecifiká každého priestoru. Znova ako vo vrstvách cibule, priestory domu sú vnorené jedna do druhej. 
Nepoužívanie chodieb šetrí tento priestor pre zvyšok domu a zároveň to funguje ako spôsob úspory energie. Tento druh klimatickej rôznorodej distribúcie je vložený do kontextu energetického nedostatku a kontinentálnej klímy charakteristickej pre Madrid, so silnými vlnami horúčav počas leta a intenzívnymi chladnými obdobiami v zime, a umožňuje nám zjednotiť funkčný program, klímu a efektivitu.
2. použitie materiálov s nízkymi emisiami CO2, hlavne dreva a prírodného korku ako hlavných materiálov. Byt je orientovaný prevažne na sever a chýba mu príspevok slnečnej energie. Táto skutočnosť výrazne znížila bledosť možných materiálov; bolo nevyhnutné hľadať materiál, ktorý má vysokú účinnosť ako izolácia, aby sa znížili energetické straty, ale zároveň mal malú zotrvačnosť, takže sa rýchlo zahrial.
3. postaviť z ekonomických aj energetických dôvodov len polovicu celkovej plochy domu a druhú polovicu vrátane okien vyprázdniť, čím vznikne akási interiérová neklimatizovaná terasa. 
S prihliadnutím na malé zdroje a madridské podnebie, ktoré má väčšinu roka vysoké teploty, sme preskúmali možnosť poňať 110 m2 bytu ako prázdnu krabicu od topánok, kde sme „iba“ postavili na jeho interiér ďalších 60 metrov. m2 dokonale tepelne izolovaný box (zimný dom), zvyšných 50 m2 zostáva ako vnútorná terasa (letný dom). To, čo sa na začiatku javilo ako obmedzenie (veľmi nízky rozpočet), sa pri tejto akcii zmenilo na multiplikačný prvok. 
Dva domy za cenu jedného. Významnosť tohto „letného domu“ pôsobí opačne ako „zimný dom“. Izolácie na stenách, stropoch a podlahách sú odstránené a povrch týchto prvkov bol dokončený cementovou maltou, ktorá má veľkú zotrvačnosť na zachytenie tepla počas leta a ukradnutie vzduchu z interiéru. V neposlednom rade zabudovanie pece na drevo a systému výklopných dvierok rozširuje využiteľnosť tohto priestoru po celý zvyšok roka.
Okolo týchto troch základných myšlienok, niektoré ďalšie doplnkové stratégie, materiálne aj programové, posilňujú projekt:
- Priestor kuchyne je chápaný ako rodovo nesúvisiaci priestor. 
- Otvorená konfigurácia kuchyne podporuje spravodlivé využitie jej priestoru rôznymi členmi rodiny.
- Materiálovo sa kuchyňa nelíši od priestoru na bývanie či stolovanie a jej pracovná doska je umiestnená vo výške 75 cm namiesto štandardných 90 cm, čo jej umožňuje byť neoddeliteľnou súčasťou jedálenského alebo kancelárskeho stola. spája kuchyňu so zvyškom domu.
- Jednolôžková  „spoločná“ spálňa bez ohľadu na počet obyvateľov domu. 
- Veľká, dlhá a priestorová komplexná spálňa, ktorá zahŕňa rôzne vrstvy umožňujúce rôzne spôsoby vzťahov medzi obyvateľmi. 
Projekt navrhuje hedonistickú a hravú víziu týchto priestorov, ktoré sa nachádzajú v najlepších častiach domu v blízkosti fasád. Sú dobre osvetlené a dobre vetrateľné a chápu ich ako priestory, ktoré môžu využívať aj viacerí ľudia súčasne.
Nakoniec sú tu ďalšie menšie aspekty, ale aj dôležité, ktoré sa brali do úvahy pri navrhovaní projektu. Napríklad začlenenie vhodného miesta pre život vegetácie v byte. Nielen z estetických dôvodov alebo z dôvodov blahobytu, ale začlenenie veľkého množstva rastlín do kupoly Ic sphere pomôže udržať svieže prostredie počas leta.
Projekty Mirei a Alejandra sú nástrojmi názorov a postojov ku rôznym spoločenským témam, ktoré svojou novogeneračnou estetikou a priestorotvornosťou prerážajú do diskurzov našej spoločnosti ako intervencie, podnecujúce kritické myslenie. 
Ich práca získala viacero uznaní, ako napr.: cena COAM, cena „Temps de les Arts“ a cena FAD.
Ich projekty sa odohrávajú vo verejnej aj súkromnej sfére. Medzi klientov TAKK patria FRAC-Centre Val de Loire, IVAM (Valencijský inštitút moderného umenia), Barcelona City Council, FAD (Foment de les Arts i el Disseny), Vitra, Swatch, Hermès, Moncler, FITUR (Veľtrh cestovného ruchu) alebo CA2M (2 de Mayo Art Center).
Dielo TAKK patrí do stálej zbierky FRAC-Centre Val de Loire a bolo vystavené na Trienále v Osle, ako aj na Bienále v Benátkach, San Sebastiáne, Talline, Maii a Rabate. Rovnako TAKK sa zúčastnil na výstavách v Matadero-Madrid, Centre d'Arts Santa Mónica, CCCB (Centro de Cultura Contemporánea de Barcelona), MAK Vienna, TCDC Bangkok, či Alcova Milano.
Mireia a Alejandro sú v súčasnosti profesormi na Columbia GSAPP, IAAC, Institute for Advanced Architecture of Catalonia a La Salle. V minulosti TAKK pôsobil ako profesor a lektor na inštitúciách ako University of Alicante, ETSAM, IED (Istituto Europeo di Design), ELISAVA, RMIT, Floating University Berlin alebo ILEK Stuttgart.
Projekty TAKK boli publikované v niektorých z najvýznamnejších architektonických časopisov ako Arquitectura Viva, Plot, Domus, Abittare, l'Architecture d'Aujourd'hui a v publikáciách ako El País, El Mundo, Diari Ara alebo Architectural Digest.

dátum: 05.04.2023
autor: Ľuboš Dobóczi