Sam Chermayeff Office: Typológia s reflexiou

Sam Chermayeff je architekt, dizajnér a učiteľ, ktorý realizuje projekty po celom svete. Vyštudoval architektúru na University of Texas v Austine a Architectural Association v Londýne. Pracoval pre SANAA v Tokiu, kde viedol projekty ako Serpentine Pavilion a kurátorstvo Bienále v Benátkach. Sam učil na Dessau Institute of Architecture, Columbia University, Cornell University a na Architectural Association v Londýne.
Sam je zakladajúcim partnerom architektonickej firmy June-14 Meyer-Grohbrügge & Chermayeff a Sam Chermayeff Office. S kanceláriami v Berlíne a New Yorku pracujú obe štúdiá na širokej škále projektov vrátane bytových domov, výstav a nábytku. Kancelária Sam Chermayeff má rozšírený záujem o to, ako žijeme sami a spolu. Tím tvoria Barbara Polakova, Katarina Bendikova, Giacomo Chiocchetti.
“Veríme, že architektúra vytvára dianie vecí, a že sa veci môžu diať architektúre.”
Výnimočný ateliér, ktorý nám je dôverne známy vďaka špecifickému rukopisu neočakávaných objektov /:beasts:/ – stvorení – vzniknutých experimentálnym preklenutím funkcií, minimalizmu a ikonického dizajnu. Jednoduché nábytky, zariadenia a ich funkcie získavajú svoju charakteristickú estetiku pozorovaním, hľadaním a nevyspytateľným prototypovaním v kombinácii mechanickej utilitarity, materiálového minimalizmu a precízneho detailu v remesle. 
– vstúpiť do čistej vane cez drsný blok balvanu
– večeriať na subtílnom nerezovom stolíku s plynovou bombou
– saunovať sa v klasike 90-tkového Mercedes-Benz
– sex v trojuholníkovej posteli
– presúvať si kuchyňu po celom obývacom priestore
– položiť si knihu na lavičku s masívnou pouličnou lampou
– mikro-stojany ako raumplan kuchynskej dosky pre ovocie a zeleninu
– sklenník v mierke nočného stolíka
– produktívna záhrada v minimalistickom kvetináči ako stolík na aperitív
Nábytok ako priestorotvorný objekt pôsobí viac ako prostredník medzi architektúrou a ľudským telom; ako reprezentant aktu danej funkcie. Dizajn, ktorý zvýrazňuje a korunuje hodnotu pôvodnej podstaty objektu alebo priestoru. Tvorba, ktorá redefinuje kultúru funkcii a estetiky nábytku a jeho vzťahu s kontextom.
little boat kitchen for @rahmen.space
with @ertlundzull
photo by Philipp von Hilgers
bar for Chicago Architecture Biennial 2017
with @ertlundzull
photo by Stephan Bögel
Stôl je vyrobený z pozinkovaného oceľového plechu s oceľovými uhlovými nohami. Obsahuje prispôsobený plynový horák z nehrdzavejúcej ocele, pripojený na plyn pod stolom. Tento stôl je typologicky kuchynský, ale ľahko sa prenáša a používa sa na terase alebo na doske jedálenského stola. Objekt bol pôvodne postavený pre Manierovu skupinovú show Little Things. Atribúty pre domácu scénu v Bruseli, november 2018.
 
KUCHYŇA ELOA | 2020 | BERLÍN | VYROBENÉ: ERTL UND ZULL
Table trivets
with @ertlundzull
photo by @oliverhelbig_
 
FRESKO
“Fresko je nový obchod s potravinami. Ako už názov napovedá, ide o čerstvé potraviny; syr, hotové jedlá a pod. Na to sme potrebovali chladničku, tak sme celú vec urobili chladničkou. Betónové pozadie naznačuje, že aj chladnička je sama o sebe vonku.”
 
CLUB CHAIR | 2021 | BARCELONA | VÝROBENÉ: ERTL UND ZULL
Klubové kreslo je vyrobené podľa vzoru francúzskeho výletného kresla, ale s miestom na drink. Povrchové úpravy sa líšia.
 
CHERMAYEFF HOUSE, KITCHEN
Chermayeff house, kitchen
#14meyergrohbrüggechermayeff 
w/ ertlundzull
photo by Luca Girardinijune
 
DINING TABLE ON TWO LEVELS | 2018 | BERLÍN | VYROBENÉ: ERTL UND ZULL
Veľký jedálenský stôl, ktorý sa rozprestiera na dvoch rôznych úrovniach.
 
A TINY GREENHOUSE
a tiny greenhouse
2020
with @ertlundzull
photo by Jan Bitter
“Vzhľadom na konkrétne koncepty, materiály, a predovšetkým mnohoraké prostredie, v ktorom sa tieto objekty objavujú, je zrejmý kolísavý skalárny vzťah medzi telom, nábytkom, interiérom, budovou, a teda aj mestom a kultúrnym životom.  Zdá sa, že forma, funkcia, materiál, kontext a lokalita do seba zapadajú, a preto spochybňujú aj konvenčné riešenia, reprezentujú akt.“
 
SAUNARIDER
Saunarider je mobilná sauna v Mercedes-Benz vybavená interiérom z drevených korálkov. V januári 2022 bol úspešne uvedený na trh v KW Institute for Contemporary Art. 
 
“Trojuholníkovú posteľ, ktorá je povrchom o 40 percent väčšia ako priemerná manželská posteľ a zaberá viac ako 4,5 m2 – ideálne voľne stojaca – možno ľahko považovať za vlastnú izbu, hermafroditu medzi obslužnou zónou a ihriskom, ktoré je zjavne predurčené na viac, než jeden účel, či už ide o odpočinok, relax, sex alebo spánok.”
Kus obsahuje zodpovedajúce trojuholníkové prikrývky, vankúše a obliečky. Obdĺžniková posteľ v izbe tvorí jeden priestor. Trojuholníkové lôžko v izbe vytvára okolo seba veľa rôznych priestorov. Posteľ je pre nukleárnu rodinu a jej opak, spolu. Prvýkrát vyrobený pri príležitosti How soon is Now? výstava redux, Berlín.
 
KUCHYŇA PRE MOSTAFA | 2022 | BERLÍN | VYROBENÉ: ERTL UND ZULL
Kuchyňa do bytu na Kurfürstenstrasse 142. Voľne tvarovaný ostrov s indukčnými varnými doskami stojí na zhluku širokej rúry a zásuviek. Uhlový drezový pult s integrovanou odtokovou doskou umožňuje sociálnu interakciu pri umývaní riadu. Vstavaný úložný priestor pojme umývačku riadu a chladničku.
 
ANTHROPOCENE LLC | 2020 | NEW YORK
Anthropocene LLC je šesťizbový dom s výhľadom na Norton Bay, bazénom, veľkou záhradou a len kúsok od pláže Rockaway. Architektonicky projekt oddeľuje priestory, ktoré spájame s domovom, aby sme ich opäť prepojili s exteriérom. Tieto spálne sú usporiadané v motelovej budove pre maximálne súkromie, veľká obývacia kuchyňa s jedálňou a schodisko, ktoré ich spája. Rozdelenie priestorov ďalej umožňuje hospodárnosť vnútorného priestoru a spôsobu výstavby.
Nachádza sa na 44-12 Norton Avenue, v zálive Rockaway. Táto oblasť, zelená Norton Basin, leží medzi Rockaway Community Park a Bayswater Park, pričom je tiež len päť blokov od Rockaway Beach na juh. Dom sa nachádza v záplavovej zóne Queensu a je postavený s ohľadom na odolný dizajn na každom kroku. Po prvé, budova je zdvihnutá na stĺpoch. Celková schéma zahŕňa odolnosť vonkajších budov voči poveternostným vplyvom (t. j. dom sa potope nevyhýba, ale skôr ju prijíma).
 
MRAMOROVÁ KUCHYŇA | 2021 | BARCELONA | VYROBENÉ: NIKOLAUS BAGNAR S.P.A
Kuchyňa je súbor predmetov, z ktorých každý je sochou. Je to „vybavenie“, ktoré vytvára možnosti pre ľudí okolo nich a v dialógu s nimi. Jednotlivé prvky majú špecifické funkcie, s ktorými súvisí naše telo. Kuchyňa a ľudia spolu tvoria rodinu.
 
Tým, že je program rozložený po častiach, samotná funkcia nesúvisí s konkrétnym priestorom, ale s jeho konkrétnym využitím, a teda s používateľom. Činnosti prípravy, varenia, jedenia a čistenia sú organizované okolo rôznych predmetov umiestnených v otvorenom a flexibilnom kruhu. V spolupráci s NIKOLAUS BAGNARA S.P.A. pomocou ich mramoru. Momentálne vystavené v Side Gallery Casavells.
 
SAM CHERMAYEFF: BEASTS | 2022 | BARCELONA
Séria nábytku pre Side Gallery, predbežne nazvaná Beasts, je pokračovaním a odklonom od predchádzajúcej práce. Každé z dvadsiatich plusových diel je telo, ktoré pozýva naše telá obývať špecifické prostredia. Stolička je písacím stolom, búdka je miesto na prezúvanie a líčenie, pohovka je miesto, kde sa stretávate s partnerom a podobne. Každý kus sa snaží vytvoriť nový vzťah medzi našimi rozmanitými fyzickými vlastnosťami a našimi každodennými životmi. V niektorých prípadoch používame tieto kúsky samostatne a v iných nás spájajú. Rozumieme sami sebe prostredníctvom našich interakcií s kúskami a komunikujeme s ostatnými.
“Sam Chermayeff Office už dlho pracuje s myšlienkou tela v súvislosti s používaním nábytku. Táto šou nie je iná, skôr ako séria, ďalší krok tým, že doslova vyostruje náš vzťah k dielu. Je to reflexia tela k typológií, ktorým intuitívne rozumieme. Stôl je stále stolom, no zároveň svetlom, ktoré podporuje jeho odrazovú plochu. Tento odraz spôsobuje, že objekt zmizne, zatiaľ čo jeho funkcia, jedenie, práca a tak ďalej vystúpia do popredia. A tak sa počas danej funkcie objavujeme.”
 
GREENHOUSE | BRANDENBURG MODEL
 
 
Backstage light
2019
with @ertlundzull
Fridge with Curtain
2022
photo by Oliver Helbig
 
Paper Towel Holder and Oven
2022
produced by @ertlundzull
photo by @oliverhelbig_
standing lamp
2021
with @ertlundzull
photo by @studiobowie
 
SAUNA | 2004 | BERLÍN
Sauna je kocka vyrobená z akrylátových panelov vyhrievaná 6W elektrickým ohrievačom. Teploty môžu prekročiť 71 °C [160 °F]. Úplná priehľadnosť sauny umožňuje extrémne malé rozmery. Je to najsúkromnejší a najotvorenejší priestor zo všetkých projektov. Malá veľkosť tejto sauny umožňuje efektívny pomer tepla a objemu vzduchu. Keď ste v saune, niekedy vidíte celé mesto a inokedy, keď sa zahmlí, sa sústredíte na seba alebo svojich spoločníkov.
 
DANCE BERLIN | 2022 | BERLÍN
“Dance je požičovňa elektrických bicyklov so sídlom v Berlíne, ktorá pôsobí po celej Európe. Navrhli sme hardvérový priestor pre 16 osôb s hlavnou dielňou, pracovnými priestormi a zasadacou miestnosťou.”
Záclony od: C U R E . T A I N
 
OBKLADANÁ POSTEĽ | 2017 | BERLÍN | VYROBENÉ: ERTL UND ZULL
“Toto konkrétne plavidlo má vlastnosti ako malý bazén, tak aj obrovská vaňa.”
 
TOWER KITCHEN | Kuchyňa pre Brandlhuber+ | 2021 | BERLÍN | VYROBENÉ: ERTL UND ZULL
“Kuchyňa pre našich priateľov z b+ v San Gimignano Lichtenberg.”

dátum: 03.05.2023
autor: Ľuboš Dobóczi