V pozadí rýchlo vyvíjajúceho sa digitálneho a technologického poľa architektúry sa zároveň rozvíja paralela. Forma, ktorou mladá generácia v dielňach, od študentských ateliérov a workshopov, cez vlastnú prax naberá nový smer. Nová generácia architektov, reprezentujúcich svoj prístup v precíznom remeselnom formáte. Skúmanie a fyzické uchopenie architektúry do vlastných rúk v dielni. V organickom poznaní materiality, porozumení nástrojov a foriem ich použitia v procese tvorby priestorotvorných elementov sa vyvíjajú aj praxe.
Kodaňský ateliér Archival Studies, ktorý založili Jo Qian, Yuan-Chieh Yang a Emil Roman Frøge v roku 2018, sviežo reprezentuje vzácny prístup organickej práce s materialitou na báze dielenského remesla.
“Departure and homecoming: Tradition may constitute a point of departure for creation, but never a home to come back to.” — Kazuo Shinohara
„Ako už názov napovedá, každý proces začíname pochopením už existujúceho. Robíme to preto, aby sme „navrhovali čo najmenej“ a nechali vzory života regulovať formy našej práce. Každý projekt začíname tým, že najprv pochopíme kvality klienta, priestoru alebo situácie, s ktorou pracujeme, a to s ambíciou pomôcť daným miestam cítiť sa skutočne nažive. Táto živosť často vyrastá zo vzorcov histórie a kultúry, a to sú naše korene pre dosiahnutie transformácie a starostlivosti o existujúce. Veríme, že táto živosť je aktivovaná tým, že do našej práce prinášame univerzálnosť. A univerzálnosť nám často naznačuje úroveň základnej pravdy alebo platnosti, ktorá presahuje špecifické okolnosti.”
„Vďaka rastúcemu bohatstvu a technologickému pokroku sa štruktúry, ktoré formujú naše životy, vyvinuli z jednoduchých rámcov na zložité siete, navrhnuté tak, aby si vyžadovali neustálu pozornosť. Ako odpoveď sa usilujeme o univerzálnosť v architektúre, ktorá ponúka jednoduché organizované rámce na vytvorenie priestoru a udržania tejto živosti – miesto, kde sa život môže odvíjať organicky.”
Prax Archival Studies skúma interiérovú architektúru pre transformáciu a starostlivosť o existujúce. Aktívne sa zamieravajú na rôznorodé spolupráce aplikovaním regeneračných konceptov, flexibilných stavebných systémov a senzoricky bohatých prostredí.
„Náš potenciál spočíva v zameraní na remeselné spracovanie a výrobu. Snažíme sa inšpirovať novými štandardmi pre materiály a formovať súčasnú definíciu architektúry, ktorá rieši mnohé výzvy, ktorým dnes naša planéta čelí.”
RESET MATERIALS
Do rukopisných projektov ateliéru patrí realizácia výstavy Reset Materials. Hravá priestorovosť v naturálnom šate spája prezentované materiálové riešenia do súdržného usporiadania. Generuje jazyk v abstraktnej organickej forme – v univerzálnej ekologickej materialite mesta.
Foto: Hampus Berndtson
Usporiadanie priestoru je zámerne navrhnuté ako mestská krajina, ktorú reflektujú aplikované prezentované diela v architektonickom prostredí. Diaľnice, ulice a chodníky sa vinú pomedzi výškové budovy, pamätníky, oblúky a námestia, čo umožňuje úzke prepojenie so zobrazenými objektmi. Výstava tak ponúka vrstvenú krajinu ako okno do potenciálnej budúcnosti.
Foto: Hampus Berndtson
„Rozhodujúcim prvkom koncepcie dizajnu bola minimalizácia odpadu. Všetky materiály boli udržiavané vo svojich štandardných veľkostiach, čím sa vyhlo potrebe rezania alebo úpravy. Tento prístup zabezpečil, že všetky výstavné materiály bolo možné po skončení výstavy opätovne použiť."
Foto: Hampus Berndtson
Archival Studies: Material Explorations
KŌNĀ
Kōnā je japonská reštaurácia v Carlsberg Byen, navrhovaná v roku 2020. Vnútro tvoria dva rozličné priestory. Vstup vytvára uvoľnená a intímna Izakaya, krčmička, taverna v japonskom štýle, ktorá ponúka neformálnu a spoločenskú atmosféru. Tento priestor je zútulnený nízkym, mäkkým textilným stropom. Neskôr sa priestor prelieva do vysokého priestoru na spodnom podlaží, kde sa otvára dramatický priestor baru Omakase.
„Ambíciou bolo vytvoriť autentický a zároveň podnetný priestor. Existujúce steny zo surového betónu nie sú skryté, ale naopak oslavované. Priestor je organizovaný barmi a nábytkom, ktoré boli vyrobené z CNC frézovanej preglejky, ale so zložitým detailným stolárstvom, ktoré je dnešným prekladom tradičných uctievaných stolárskych techník. Fluidný hliníkový nábytok dotvára jemnosť a umožňuje hladký prechod v úzkom priestore Izakaya.”
Zavesené vzdušné oranžové textílie a ich osvetlenie pôsobí ako zmäkčujúca teplá kontra tvrdých betónových povrchov. Pri prechádzke priestorom sa priesvitné roviny textilu menia a rozplývajú do atmosférického farebného oblaku, ktorý chladnému betónovému priestoru dodáva stimulujúce teplo.
Foto: Niklas Adrian Vindelev
VÆRKSTEDVEJ 23 | Ateliér
Živé miesto, dynamická dielňa, ktorá zostáva v neustálom pohybe a stelesňuje nepretržitý tok kreativity a aktivity. Skladačka drevených prvkov, ktorá priestorovými elementmi formuje otvorený fluidný program plný tvorivého myslenia a dielenskej aktivity.
„Værkstedvej 23 slúži ako srdce našej architektonickej a remeselnej praxe. Naše štúdio je starostlivo vytvorené tak, aby podporovalo inšpiráciu a umožňovalo zmysluplné výmeny. V jeho stenách sa stretávame, aby sme diskutovali, skicovali, modelovali, kreslili, navrhovali, prototypovali, vyrábali, zdieľali jedlá a pestovali kolektívny rast.”
GASOLINE GRILL
Nerez v krivke, barové sedenie na ostrove, intímne osvetlenie, zavesená drapéria. Prvky elementu bbq spotu, ktorý svojou materialitou a usporiadaním referuje na západnú estetiku ikonických stravovacích zariadení Route 66. V tomto prípade však do otvoreného priestoru, vďaka precíznym návrhom oceľových dielcov, ateliér skladá detailnú montovaný subtílny nerez a bohato zelené moridlo na borovici.
„Keď uvažujeme o kultúre hamburgerov, vynárajú sa nám retro reštaurácie západného pobrežia USA. Úzko späté s miestami na cestách. Prekvitanie infraštruktúry v USA priniesol zvláštny rozmach fastfoodovej burger kultúry. Využitie kovov, kriviek a žiarivého osvetlenia v určitých lokalitách Gasoline Grill evokovalo efektívnu, priemyselnú a pragmatickú estetiku, pripomínajúcu stravnícku kultúru zo západu.”
Foto: Hampus Berndtson
SOLEN PAVILLION
Systém lešenia známy svojimi grafickými líniami a štíhlou, no objemnou priestorovou konštrukciou. Industriálny rámec pavilónu zjemňuje prekrytie žltej sieťovinovej lešenárskej textílie, ktorá sa pohráva s transparentnosťou pavilónu aj priestorov samotných. Vrstvenie textílií generuje viacero farebných odtieňov, vytvára živý vizuálny zážitok. Kruh – jednoduchý, ale silný symbol – ukotvuje dizajn pavilónu a víta návštevníkov zo všetkých uhlov.
Foto: Niklas Adrian Vindelev
„Navrhnutý ako orientačný bod pre tohtoročný festival Syd for Solen – fyzický objekt na navigáciu, zhromažďovanie a senzáciu. Dizajn čerpá priamu inšpiráciu zo slnka a vyznačuje sa silnou grafickou estetikou v tvare a farbe zjemnenej strategickým využitím textílií a prirodzeného svetla. Pavilón sa skladá z lešenia, ktoré je svojou povahou kruhovým a dočasným systémom, ktorý umožňuje demontáž a opätovné použitie. Vďaka tomu je dizajn opätovne použiteľný aj v nasledujúcom roku, čím sa posilňuje náš záväzok minimalizovať odpad.
DOM KOLLEVEJ | koncept
„Kollevej je dom, ktorý koexistuje s okolitou prírodou, reaguje na ňu. Postavili sme ho na skrutkovom základe, ktorý ho zdvíha a prináša nielen prirodzenú cirkuláciu vzduchu, ale aj nedotknutú zem. Konštrukcia lepených drevených rámov, izolácia a prírodné drevené vlákno udržiava v dome chlad počas dňa a teplo vo večerných hodinách s pozitívnou stopou. Zelenú strechu tvorí lokálna vegetácia, ktorá sa nachádza v tejto oblasti, dom tak dáva faune niečo späť. Obklad z hrubého reziva je neošetrený a ponechaný sivý – umožňuje budove zapadnúť do okolia.”
Kresby k projektu letného domu KOLLEVEJ
Referencia: Letný dom, Erik Korshagen
ALMEN: FRITIDSLANDSBYEN | Koncepcia dediny v lese
Architektúra sa pretkáva s rytmom lesa. Plošina a stĺp sú architektonické nástroje, ktoré pracujú v priamom dialógu s kameňom a stromom, napodobňujú jazyk lesa.
Ateliér umiestňuje zhluky drevených objektov do špecifických priestorov medzi stromami a kameňmi. Každý zhluk má svoju vlastnú racionalizovanú mriežku voči faune, špecifickú identitu a reakciu na svoje bezprostredné miesto. Platforma pracuje na pozdvihnutí ľudských biotopov z lesnej podlahy. Tým sa vylúči invazívnosť ťažkej doskovej konštrukcie. Umožní biodiverzite lesnej pôdy kontinuálne preplávať pod domom.
Archival Studies: Gammel Strand Shop | Foto: Hampus Berndtson
Archival Studies: Art Hub | Foto: Hampus Berndtson
Archival Studies: Výstava 3DAYSOFDESIGN
Archival Studies: Building System Vores Sted