V pozadí rýchlo vyvíjajúceho sa digitálneho a technologického poľa architektúry sa zároveň rozvíja paralela. Forma, ktorou mladá generácia v dielňach, od študentských ateliérov a workshopov, cez vlastnú prax naberá nový smer. Nová generácia architektov, reprezentujúcich svoj prístup v precíznom remeselnom formáte. Skúmanie a fyzické uchopenie architektúry do vlastných rúk v dielni. V organickom poznaní materiality, porozumení nástrojov a foriem ich použitia v procese tvorby priestorotvorných elementov sa vyvíjajú aj praxe.
Dielňa sídli v Banskej Štiavnici a pôsobí ako stolárska a tesárska platforma, ktorá je zároveň neoddeliteľnou súčasťou architektonického ateliéru. Zakladateľmi sú Tomáš Ružiak, Matúš Šestina, Miro Šestina a Eva Šestina.
Stolárska dielňa sídliaca už realizovala množstvo skvelých objektov. Ich zmysel pre detail a kreatívny prístup k realizácii návrhov z výkresov nielen svojho vlastného ateliéru, no zároveň partnerských architektonických ateliérov, vedie k unikátnym výsledkom práce s drevom. Vďaka ich kontinuálnej a precíznej stolárskej tvorbe bola dielňa Haus nominovaná v projektoch ako Útulňa na Červenej Studni (CE ZA AR 20, ARCH 20) a Búda – komunitné centrum (CE ZA AR 22). Bunky Jelšava v otvorenom Kaštieli Coburgovcov (v spolupráci s 2021 a Čierne diery) sa stali laureátmi CE ZA AR 22 – Fenomén Architektúry a zároveň získali nomináciu prestížnu cenu EU Mies van der Rohe Award 2024.
Útulňa v Hájovni – Banská Štiavnica | Foto: Ján Viazanička
„Našou zásadou je vytvoriť pravdivú, dôvtipnú a súčasnú architektúru. Preferujeme elementárne materiály a sledujeme najnovšie trendy v technológii a dizajne. Venujeme sa autorským projektom a radi sa zapájame do architektonických súťaží. Architektonické zadanie vypracujeme od návrhu až po realizačný projekt. Naše interiérové návrhy vieme zrealizovať v našej stolárskej dielni.”
Členovia ateliéru a dielne: Miroslav Šestina, Matúš Šestina, Tomáš Ružiak, Eva Šestina, Katarína Urgelová, Matthias M. J. Arnould, Stanislav Pribula, Matúš Ivanko, Zuzana Foltánová, Robo Dávidek, Matúš Gajdoš.
Komunitný altánok v Klastave
„Poznáme sa od študentských čias. Spolupracovali sme na viacerých projektoch, kde sme si overili kto v ktorej oblasti najviac vyniká. Naše projekty vznikajú ako kolektívne dielo architektov, ktorí svoje predstavy vedia zladiť do jedného celku.
Jelšava | Návrh a realizácia buniek v rekonštruovanom kaštieli
Vzácny projekt rekonštruovaného kaštieľa Coburgovcov v Jelšave má za sebou obrovskú cestu. Celkový príbeh Čiernych dier a ich iniciatíva v mnohých zabudnutých kútoch Slovenska otvára úplne novú bránu do foriem objavovania nášho kultúrneho dedičstva. O jej záchranu a spracovanie sa Haus, v iniciácii Čiernych dier s architektmi 2021, zapojili v realizácii fantastických drevených ubytovacích buniek v otvorenej zastabilizovanej ruine kaštieľa.
Foto: Matej Hakár
„Na Slovensku chátrajú desiatky kaštieľov a na obnovu mnohých sa nikdy nenájdu potrebné milióny eur. To však neznamená, že sa s nimi nedá pracovať inými spôsobmi. Združenie Čierne diery vytvorilo v spolupráci s nami v Jelšave koncept zážitkovej expozície. Prenajali si schátranú časť kaštieľa Coburgovcov, pre ktorú nebol žiadny projektový zámer, a dovnútra umiestnili presklené bunky. Zničené časti sprístupnili lávkami zo surového kovu. Mestu dokonca zasponzorovali aj bleskozvod. Návštevníci si tak môžu rezervovať noc v kaštieli a zažiť všetky jeho vrstvy v autentickej podobe, od výzdoby z 18. storočia až po surové zásahy socializmu.”
2021 + HAUS
„Naše vstupy do budovy boli realizované citlivo a reverzibilne. Bunky a mosty (takmer) nezasahujú do stavebných konštrukcií budovy a umožňujú priebežnú obnovu kaštieľa v budúcnosti."
Foto: Matej Hakár
Útulňa pri Banskej Štiavnici
Reprezentantom tvorby dielne Haus je známa útulňa v Hájovni v Banskej Štiavnici. Drevený, nad zemou jemne levitujúci objekt je vystavaný zo slamených stien. Nad jeho hlavným objemom lieta vykúkajúca pultová drevená strešná konštrukcia. Precízny symetrický objekt, vítajúci turistov do bezpečného úkrytu v akýchkoľvek poveternostných podmienkach, sa stal v Hájovni veľmi rýchlo obľúbenou platformou pre rôznorodé využitie.
Foto: Ján Viazanička
Foto: Ján Viazanička
„Zapojili sme sa už do rozbehnutého procesu. Požiadavkou investorov bolo použiť samonosnú slamenú konštrukciu na steny. Následne sa slamené balíky mali spevniť hlinenými omietkami. Zvyšok bol na nás,” spomínajú Haus v rozhovore s Archinfo.
„Konštrukciu spodnej stavby pripravovali členovia združenia svojpomocne. Následne prebiehal workshop Organica, na ktorom postavili steny zo slamených balíkov. Išlo o experimentálne uloženie balíkov na bočnú hranu – „na kant”. Balíky by tak mali byť previazané samotnými steblami slamy. Následne sme sa do realizácie zapojili aj my. Naša dielňa HAUS vybudovala strechu, čelnú stenu s vrátami a podlahu. Organica realizovala hlinené omietky na ďalšom workshope a dokončovacie práce zabezpečili opäť domáci.”
Foto: Tomáš Ružiak
Okná v Iliji
Jednou z ďalších ukážok je realizácia dvoch objektov v jednom dome. Oba celým svojím objemom levitujú zavesené nad zemou. Zdvihnutie celku podčiarkuje jemnú, čistú, prírodnú materialitu a vytvára teplý kontrast v priestore.
„Návrh knižnice a kuchyne vznikol oddelene. Najprv bola navrhnutá knižnica a o niekoľko rokov neskôr k nej pribudla kuchyňa. Oba kusy nábytku spája spoločný prvok – efekt vznášania. Knižnica zaberá pôvodné okno a to sa tak stáva súčasťou policového systému. Na naklonených plochách políc vzniká priestor na prezentáciu kníh.”
„V kuchyni, na žiadosť majiteľov, bolo vytvorené veľké okno z dvoch pôvodných, čo prináša množstvo svetla a vizuálne prepojenie s vonkajším prostredím. Členenie a materiálové riešenie nábytku je jednotné pre oba prvky.”
Byt Italic, zdroj: dielňa Haus
Búda, zdroj: dielňa Haus
Búda, zdroj: dielňa Haus
Liatie betónových prvkov Amfiteátru, zdroj: dielňa Haus
Stolček, zdroj: dielňa Haus
Stolček, zdroj: dielňa Haus
Stolček, zdroj: dielňa Haus